Močvarna zaštićena područja

Posebni rezervat prirode „Tivatska solila“

Posebni rezervat prirode „Tivatska solila“ nalazi se u močvarnom dijelu priobalnog pojasa Krtoljskog zaliva u opštini Tivat i obuhvata površinu od oko 140 ha. Od 2008. godine Solila imaju status Posebnog rezervata prirode u cilju očuvanja rijetkih, prorijeđenih i ugroženih biljnih i životinjskih vrsta. 

Ovo se pre svega odnosi na ornitofaunu i biljne zajednice imajući u vidu da Solila predstavljaju jedno od poslednjih staništa halofitne vegetacije na istočnoj obali Jadrana te jednu od ključnih tačaka na Jadranskom migratornom koridoru za ptice (Adriatic Flyway). Tipični predstavnik halofita na Solilima je caklenjača (Salicornia europaea), biljka koja tokom jeseni dobija izrazito crvenu boju zbog nedostatka azota u slanom tlu.

Ovaj rezervat predstavlja važno zimovalište ptica u državi, te njihovo odmorište tokom jesenje i proljećne seobe. Shodno tome, 2009. godine ovaj lokalitet je prepoznat kao Područje od međunarodnog značaja za boravak ptica u Crnoj Gori - IBA (Important Bird Area) područje. Solila su Emerald stanište Bernske konvencije, a od 2013. godine rezervat je upisan na listu močvara od međunarodnog značaja prema Ramsarskoj konvenciji. Zbog značaja i raznovrsnosti stanišnih tipova, ovo područje se nalazi i na preliminarnoj Natura 2000 listi.

Pored posebnih prirodnih vrijednosti, ovaj prostor značajan je i sa kulturološkog aspekta kao srednjovjekovna solana sa velikim uticajem na razvoj grada Kotora. U arhivskim dokumentima, ovo područje pominje se kao značajno za uzgoj soli još od Srednjeg vijeka. Do prestanka proizvodnje soli došlo je u 18. vijeku, a poslijednji pokušaj revitalizacije solane na ovom prostoru, 60-ih godina prošlog vijeka, bio je neuspješan.

Do danas je na Solilima registrovano 185 vrsta ptica, od ukupno 330 koje se redovno mogu vidjeti u Crnoj Gori. U plitkoj morskoj vodi ispred Solila česti su kormorani, gnjurci, galebovi, baljoške i pojedine vrste pataka. U plićacima se redovno hrane ptice šljukarice i više vrsta čaplji, od kojih se siva, velika bijela i mala bijela čaplja viđaju tokom cijelog ljeta. Pored ptica, ovo područje je značajno stanište i velikog broja drugih organizama (insekata, riba, gmizavaca, vodozemaca, sisara itd.).

Javno preduzeće za upravljanjem morskim dobrom Crne Gore rukovodi ovim rezervatom od 2014. godine.